اندروید ۸.۱ اوریو برای نوکیا ۵ و نوکیا ۶ منتشر شد

اندروید ۸.۱ اوریو ماه گذشته برای گوشی نوکیا ۸ منتشر شد و اچ‌ام‌دی قول داد که این به‌روزرسانی را به‌زودی برای گوشی رده‌پایین نوکیا ۲ نیز منتشر کند. حال گزارش شده که دو میان‌رده این کمپانی فنلاندی یعنی نوکیا ۵ و نوکیا ۶ این به‌روزرسانی را دریافت کردند.

این دو دیوایس حدود سه ماه پیش بود که اندروید ۸ اوریو را دریافت کرده بودند اما با دریافت این به‌روزرسانی جدید، طعم آخرین نسخه اندروید را نیز خواهند چشید. این پکیج برای کاربران گوشی نوکیا ۵ در سه کشور هند، اندونزی و تونس منتشر شده است اما این تنها کاربران هندی نوکیا ۶ بوده‌اند که در حال حاضر آخرین نسخه اندروید را دریافت کرده‌اند. با این همه انتظار داریم که در روزهای آینده کاربران دیگری از سایر کشورها مشمول دریافت این آپدیت شوند.

به‌روزرسانی فوق وصله‌های امنیتی مربوط به ماه مارس را نیز به این دو میان‌رده آورده است. حجم این به‌روزرسانی برای گوشی‌های نوکیا ۵ و نوکیا ۶ به ترتیب حدود ۸۶۷ و ۹۳۴ مگابایت است. از تغییرات اعمال شده در این نسخه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- دکمه‌های کنترل ذخیره‌سازی انرژی
۲- اصلاح منوی پاور
۳- منوی تنظیمات جدید
۴- نمایش درصد باقی مانده از باتری دیوایس‌های متصل شده با بلوتوث

هنوز مشخص نشده که میان‌رده‌های خوش‌قیمت نوکیا اندروید P (اندروید ۹) را دریافت خواهند کرد یا که خیر اما اگر صاحب گوشی پرچمدار نوکیا ۸ باشید، این شانس را دارید که جدیدترین نسخه سیستم‌عامل اندروید را دریافت کنید. اگر از نوکیا ۵ و نوکیا ۶ استفاده می‌کنید، می‌توانید با مراجعه به بخش تنظیمات و قسمت “درباره تلفن” به صورت دستی نسبت به بررسی وجود این به‌روزرسانی اقدام کنید.

منبع : آی تی رسان

آمریکا از ساخت اسلحه سایبری در روسیه خبر داد

مرکز امنیت سایبری دراگوس آمریکا اعلام کرد هکرهایی از روسیه، نوع جدیدی از اسلحه سایبری را طراحی کرده‌اند که در کار شبکه‌های الکترونیکی اختلال ایجاد می‌کند.به گزارش ایسنا از ریانووستی، این اسلحه سایبری را کارشناسان دراگوس، CrashOverride نامیده‌ و اعلام کرده‌اند که روسیه تا کنون یکبار از آن برای اختلال در کار سیستم‌های انرژی اوکراین در دسامبر سال گذشته میلادی استفاده کرده است.به ادعای کارشناسان آمریکایی هکرهای روس موفق شده‌اند تقریبا پنج بخش انرژی در کی یف را با این اسلحه سایبری در کنترل بگیرند. با این حال آمریکایی‌ها تاکنون در خصوص ادعای خود دلیل و مدرکی ارائه نکرده‌اند.در همین حال سرجیو کالتاجیرونه، رئیس مرکز تحقیقاتی دارگوس گفت: این تئوری و سناریوی حمله ۱۰ ساله و چیزی است که قواعد جنگ سایبری را تغییر می دهد.متخصصین دراگوس بعید نداسته‌اند که روس‌ها از اسلحه‌های سایبری خود برضد آمریکا استفاده نکنند زیرا به گفته آنان هکرهای روسی به سیستم‌های انرژی آمریکایی نیز علاقه نشان داده‌اند!

 

منبع : مجله اینترنتی نت جو

شناسایی گوشی‌های دزدی ساده‌تر شد

اگر در زمان خرید یک گوشی دست دوم نگران دزدی بودن آن هستید، می‌توانید با استفاده از یک فناوری جدید از موضوع اطمینان کسب کنید.به گزارش ایتنا از فارس به نقل از دیجیتال ترندز، ابزار یاد شده که توسط موسسه غیرانتفاعی سیتا وابسته به فعالان صنعت ارتباطات بی سیم آمریکا عرضه شده به شما امکان می‌دهد از دزدی بودن یا نبودن یک گوشی هوشمند مطلع شوید.این ابزار که از آدرس اینترنتی stolenphonechecker.org/spc/consumer در دسترس است کنترل مسروقه بودن یا نبودن گوشی هوشمند را ممکن می کند.برای استفاده از این سایت تنها کافی است یکی از شماره‌های IMEI، MEID یا ESN را در این سایت وارد کنید. هر یک از این کدها منحصر به تنها یک گوشی خاص هستند و با ثبت کدهای یادشده و علامت زدن عبارت من یک ربات نیستم، می‌توان دریافت گوشی مورد نظر مسروقه هست یا خیر.البته این ابزار در صورتی به درستی عمل می کند که فردی که گوشیش به سرقت رفته، این موضوع را به پلیس اعلام کرده باشد. در غیر این صورت دزدی بودن گوشی در سایت مذکور ثبت نشده و به مشتری اعلام نمی شود.به منظور ارتقای قابلیت های این سایت، پایگاه داده آن به پایگاه داده شرکت ها و اپراتورهای مختلف مخابراتی در آمریکا متصل شده و از این طریق مرتبا به روزرسانی می شود. استفاده رایگان از سایت یاد شده تا ۵ بار در روز ممکن است.

 

منبع : مجله اینترنتی نت جو

نیمی از سازمان‌های بزرگ درگیر حملات سایبری

به نظر می‌رسد به دلیل وجود آسیب‌پذیری‌های فراوان و نیز کمبود متخصصین امنیتی در کنار کم‌توجهی مدیران، موج حملات امنیتی به شکرت‌ها و سازمان‌ها رو به گسترش است. در آخرین نسخه از «گزارش امنیت سایبری ۲۰۱۷» که به تازگی منتشر شد، اعلام شده که طی ۱۲ ماه گذشته بیش از نیمی از سازمان‌های بریتانیایی مورد حملاتی از این دست قرار گرفته‌اند.مطابق این گزارش، نفوذ بدافزارها و فعالیت‌های هکری بیش از دوسوم کسب و کارهای متوسط و بزرگ را در منطقه بریتانیا با مشکل مواجه کرده است.به گزارش ایتنا از رایورز به نقل از اینکوئیرر، این گزارش که در وزارت ورزش، رسانه و فرهنگ بریتانیا (DCMS) تنظیم شده است، طرح‌های دولتی را برای مقابله با ناامنی‌های سایبری بر اساس «برنامه ملی امنیت سایبری» توضیح داد.کارشناسان بر اساس آخرین بررسی‌های خود سعی کردند به سازمان‌ها کمک کنند تا درک واقعی‌تری از تهدیدهای سایبری داشته باشند و بتوانند خود را برای مقابله با آنها آماده سازند.وزارت ورزش، رسانه و فرهنگ بریتانیا با بررسی‌های جدید خود به این نتیجه رسید که بیش از یک‌سوم سازمان‌های این منطقه یا به طور دقیق‌تر ۳۷ درصد آنها طی یک سال گذشته دستکم یک بار با حمله سایبری مواجه شده‌اند و اطلاعات آنها به سرقت رفته است. بر اساس این بررسی مشخص شد یک‌سوم این سازمان‌ها دست کم ماهی یکبار با این حملات مواجه می‌شوند و ۱۳ درصد آنها روزی یک بار چنین مشکلاتی را تجربه می‌کنند. از نظر صاحبنظران، این خطری بزرگ پیشِ روی شرکت‌ها و سازمان‌ها به شمار می‌رود که مدیران باید توجه بیشتری به آن داشته باشند. همچنین طی سال گذشته به طور میانگین ۹۹۸ سازمان بزرگ در بریتانیا با مشکلات سایبری مواجه شدند. از بین این سازمان‌ها ۴۶ درصد مجبور شدند برای حل مشکلات پیش آمده بیش از ۱۵۷۰ پوند هزینه کنند. علاوه بر این، مشخص شد خسارت وارد شده به سازمان‌های متوسط در جریان حملات سایبری ۳۰۷۰ پوند و برای سازمان‌های کوچک ۱۳۸۰ پوند بوده است.

 

منبع : مجله اینترنتی نت جو

بهترین نرم‌افزارهای امنیتی رایگان سال ۲۰۱۷

امنیت سایبری از جمله مسائلی است که دغدغه آن، به طور مداوم کاربران خانگی و سازمانی را نگران می‌کند و با وجود عرضه انواع مختلف ابزارها و اپلیکیشن‌های امنیتی، همچنان مشکلات فراوان در این زمینه مشاهده می‌شود.به گزارش ایتنا از رایورز به نقل از پی‌سی‌ورلد، تهدیدهای امنیتی روز به‌روز در حال افزایش است و نرم‌افزارهای مخرب در انواع مختلف گسترش می یابند و همین مسئله باعث شده است ابزارهای امنیتی موجود نتوانند جلوی فعالیت همه آنها را بگیرند.زمانی که یک دستگاه گوشی هوشمند یا رایانه شخصی به بدافزار یا ویروس آلوده می‌شود، اهمیت برنامه‌های امنیتی نمایان می‌شود و کارشناسان هم‌اکنون لیست بهترین ابزارهای امنیتی سال ۲۰۱۷ که به صورت رایگان عرضه می‌شوند را منتشر کردند تا با نصب آنها ایمنی کامل برقرار شود.نرم‌افزار AVG Antivirusاین محصول یکی از محبوب‌ترین نرم‌افزارهای امنیتی رایگان محسوب می‌شود که برای آن چند سیستم هوشمند تشخیص تهدیدهای امنیتی در نظر گرفته شده است. این سیستم به صورت لحظه به‌لحظه به‌روز می‌شود تا پشتیبانی کامل از رایانه را انجام دهد. نرم‌افزار Pandaاین ابزار امنیتی رایگان، یکی از توانمندترین روش‌ها برای مقابله با بدافزارها محسوب می‌شود و همچنین می‌توانند شبکه‌های عمومی Wi-Fi را اسکن کند تا جلوی بروز هر گونه مشکل گرفته شود. برای این نرم‌افزار قابلیت رمزگذاری داده‌ها، مدیریت رمز عبور، سیستم کنترلی امنیتی و … در نظر گرفته شده است. نرم‌افزار Avastاین ابزار رایگان یک نرم‌افزار سریع و ایمن در مقابل تهدیدهای امنیتی است. آخرین نسخه از آن حجم بسیار کمی دارد و پس از نصب به کاربران اطمینان کامل می‌دهد که جلوی بروز هرگونه مشکل امنیتی را می‌گیرد. نسخه پیشرفته نرم‌افزار بخشی را با نام CyberCapture در خود جا داده است که می‌تواند به صورت ویژه در آن واحد هر گونه تهدید را شناسایی کند. نرم‌افزار BitDefenderیکی از معروف‌ترین ابزارهای موجود برای حذف بدافزارها از روی سیستم محسوب می‌شود که کار کردن با آن بسیار آسان است. در این نرم‌افزار هیچ گونه آگهی تبلیغاتی مشاهده نمی‌شود و به راحتی می‌توانید آن را به صورت رایگان روی سیستم خود نصب کنید. برای این نرم‌افزار، سیستم تشخیص بدافزار و جاسوس‌افزار هم در نظر گرفته شده است. نرم‌افزار MalwareBytes Anti-Malwareاین نرم‌افزار که در اصل یک ابزار امنیتی ضدبدافزار محسوب می‌شود، قادر است هر گونه برنامه مخرب را شناسایی و حذف کند. برای این نرم‌افزار یک اسکنر هوشمند در نظر گرفته شده است که به صورت لحظه به لحظه همه بخش‌های رایانه را زیر نظر می‌گیرد و جلوی بروز هر گونه مشکل را می‌گیرد. نرم‌افزار Ad-Awareاین نرم‌افزار رایگان امنیتی در شرکت Lavasoft ساخته می‌شود و نسخه رایگان آن نسبت به نسخه پولی حجم بیشتری دارد. در این نرم‌افزار می‌توانید قابلیت‌های پیشرفته برای شناسایی و حذف بدافزار را در اختیار بگیرد و از انتشار هرگونه برنامه جاسوسی هم جلوگیری کنید.  نرم‌افزار Malicious Software Removal Tool مایکروسافتاگر یک دستگاه رایانه مبتنی بر سیستم عامل ویندوز در اختیار دارید، نیازی نیست تا ابزارهای امنیتی مختلف را از روی اینترنت بارگذاری کنید. چرا که به صورت پیش‌فرض، این ابزار کاربردی روی دستگاه شما نصب شده و با بکارگیری آن می‌توانید جلوی انتشار هرگونه بدافزار یا برنامه مخرب را بگیرید.

 

منبع : فروشگاه اینترنتی داهی شاپ

ارتباط بین هوش مصنوعی و امنیت سایبری

سرمایه‌گذاری معروف‌ترین برندهای دنیا در حوزه امنیت اطلاعات، عمدتاً به دلیل وجود مخاطرات و دشمنانی است که منتظر فرصت برای سوءاستفاده از این شرکت‌ها هستند. این تهدیدها، روی این حقیقت حساب باز می‌کنند که سیستم دفاعی این شرکت‌ها نیز توسط انسان کار می‌کند و بنابراین، می‌توان به شکلی دقیق به آنها نفوذ کرده و به نحوی از این کار، بهره‌مند شد.به گزارش ایتنا از رایورز به نقل از ونچربیت، فرض کنید در منطقه شما، تمام همسایگان به علاوه خود شما، تمام قفل‌های خود را تغییر دهند و همگی یک قفل یکسان را برای منزل خود انتخاب کنند. حال اگر یک سارق وارد این محله شود و بتواند یکی از این قفل‌ها را باز کند، چه اتفاقی می‌افتد؟ کارکرد دنیای امنیت اطلاعات نیز دقیقاً به همین شکل است و به همین خاطر برخی از مهاجمین، می‌کوشند تا از همین نکته استفاده کنند و به بقیه آسیب برسانند. در نتیجه نباید تعجب کنیم که با وجود هزینه‌های کلان، سیستم دفاعی ما ممکن است باز هم شکست بخورد. از سوی دیگر، فناوری‌های تازه و تکنیک‌های نوپا و نوظهور بسیاری پا به عرصه گذاشته‌اند که فعالیت کاری خود را با هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی منطبق کرده‌اند و این موفقیتی بسیار بزرگ محسوب می‌شود.در درون هر سیستم هوش مصنوعی، توانایی و قابلیت یادگیری نهفته است. هوش مصنوعی به حوزه امنیت اطلاعات و امنیت سایبری نیز راه پیدا کرده و توانسته است راه حل‌های خوبی در زمینه مورد بحث ارائه دهد.مهم‌ترین نکاتی که این راه حل‌ها دارند، آن است که نخست، در شرکت‌های مختلف متفاوت هستند و به مرور زمان با تغییرات موجود در محیط اطراف خود، سازگار می‌شوند و از همه مهم‌تر، هیچ مهاجمی نمی‌تواند عملکرد آن را به صورت کامل از قبل، پیش‌بینی کند و نحوه دفاع آن را تشخیص دهد. از دیدگاه فنی، خاص بودن این راه حل‌ها بسیار مهم است. به عنوان مثال اگر آنتی‌ویروس‌ها را در نظر بگیرید، به صورت دقیق متوجه خواهید شد که وجود راه حل عام و کلی در آن، باعث می‌شد که مهاجم بتواند به راحتی به سیستم‌ آن در کل نفوذ کند. اما وقتی این راه حل‌ها در هر شرکتی با شرکت دیگر متفاوت باشد، دیگر چنین اتفاقی نمی‌افتد.

منبع : پویاسازان